Medie: Paris Saint-Germain forhandler med Rooney
Wayne Rooney ligger ifølge den franske avis L'Équipe i forhandlinger med Paris Saint-Germain.
Det skriver avisen onsdag aften på sin hjemmeside.
Rooney bad for nylig om at blive sat til salg fra Manchester United, efter at det kom frem, at David Moyes denne sommer afløser Alex Ferguson som manager i den engelske storklub.
Den kommende United-manager har et stort kendskab til Rooney. Det var netop Moyes, der i Everton gav Rooney Premier League-debut i en alder af bare 16 år.
Efterfølgende har Moyes sagsøgt Rooney for kommentarer, som angriberen i sin biografi havde skrevet om Moyes.
27-årige Rooneys kontrakt med United løber frem til 2015, men den seneste sæson har ikke været den bedste for angriberen, selv om den endte med et engelsk mesterskab.
Rooney har stået i skyggen af hollandske Robin van Persie, som Ferguson sidste sommer hentede i Arsenal. Van Persie blev topscorer i Premier League med 26 ligamål, mens Rooney måtte nøjes med 12 ligascoringer.
/ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned