Mellberg om sin Juventus-tid: Det er et helt andet hold
Tirsdagens møde mellem FC København og Juventus i Champions League-gruppespillet er et opgør, hvor en enkelt spiller har optrådt i begge klubber.
Men det kan ikke bruges til ret meget for FC København, at Olof Mellberg har spillet i Juventus tidligere i karrieren.
- Det tror jeg ikke. Juventus har forandret sig meget. Det er helt andet hold. De havde mange erfarne spillere, da jeg var der. Som Del Piero, Camoranesi og Trezeguet, siger Mellberg.
Stjerner som Alessandro Del Piero, Mauro Camoranesi og David Trezeguet har alle forladt Juventus, mens typer som Paul Pogba og Carlos Tévez er kommet til i stedet.
Den nuværende FCK-stopper mener i det hele taget, at Juventus har forandret sig kolossalt, siden han var der fra 2008 til 2009.
- De har flere unge spillere, og de har mere fart og spiller med et andet system, siger Mellberg.
Olof Mellberg fortæller, at FCK først og fremmest har været fokuseret på weekendens kamp mod Esbjerg i den seneste uge. Juventus-kampen er først kommet i fokus fra søndag.
- Det er svært, når kampene ligger så tæt, som de gør i øjeblikket. Vi har været fokuseret på lørdagens kamp mod Esbjerg i Superligaen.
- Så det er kun ganske få træninger, vi har til at forberede os til kampen mod Juventus, forklarer Mellberg.
Som tidligere nøglespiller i Aston Villa har Mellberg stået over for Tevez, som blandt andet har spillet for West Ham, Manchester United og Manchester City.
- Tevez har spillet i store klubber, og det er altid svært, når man møder en klub som Manchester United. Og han arbejder meget hårdt for at hjælpe holdet, siger Mellberg.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned