Mensah føler med skadet kammerat: Han er den vigtigste
Jim Gottfridssons VM sluttede onsdag aften, da han brækkede hånden i kvartfinalen mod Egypten. Foto: Anders Wiklund/Ritzau Scanpix
Jim Gottfridssons håndskade er en svækkelse af Sveriges VM-chancer. Dansk klubkammerat begræder uheldet.
Det var noget af en bet for de svenske forhåbninger om guld ved håndbold-VM på hjemmebane, da holdets største navn, playmakeren Jim Gottfridsson, måtte udgå af kvartfinalen mod Egypten med en skade.
En røntgenundersøgelse bekræftede kort efter, at stjernespilleren har brækket hånden og må holde et par måneders pause.
Dermed er VM slut for Gottfridsson, netop som han sammen med det svenske landshold med tusinder af landsmænd i ryggen skulle høste frugterne af de senere års fremgang.
Ikke bare de svenske håndboldfans ærgrer sig over den nyhed. Det samme gør danske Mads Mensah, der til daglig er klubkammerat med Gottfridsson i Flensburg-Handewitt.
- Det synes jeg ikke ret godt om. Det er altid synd, når spillere bliver skadet, men endnu mere, når man som ham er i god form, spiller godt og har en god chance for at gå hele vejen ved VM på hjemmebane, siger Mads Mensah.
Jim Gottfridsson blev kåret til verdens bedste håndboldspiller i 2022, hvor han førte Sverige til EM-guld.
Og selv om landstræner Glenn Solberg råder over et bredt hold med masser af kvalitet, er den 30-årige spilfordeler ikke en mand, man bare sådan lige erstatter.
- Det er en svækkelse. Spørger du mig, er han deres vigtigste mand offensivt. Jeg synes også, at dem, Sverige har til at tage over, kan nogle ting. Men det svenske spil vil nok blive en lille smule anderledes nu, forudser Mads Mensah.
Uden Jim Gottfridsson spiller Sverige semifinale mod Frankrig i Stockholm fredag aften.
/ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet