Messi starter på Barcelonas bænk

Den spanske fodboldgigant FC Barcelona kan alligevel råde over Lionel Messi i aftenens Champions League-kvartfinale mod franske Paris Saint-Germain.

Offentliggjort Sidst opdateret

Træner Tito Vilanova har den argentinske målsluger med på bænken, selv om han har været meldt særdeles tvivlsom, efter at han pådrog sig en forstrækning i sidste uges første kamp mellem de to hold - en kamp, der endte 2-2.

Messi var af samme årsag ikke med, da Barcelona i weekenden besejrede Real Mallorca 5-0 i den spanske liga, men han vurderes altså i stand til at spille mod pariserne, hvis det skulle blive nødvendigt i kampen på Camp Nou i aften.

Tremålsskytten fra Mallorca-kampen, Cesc Fabregas, er med fra start i selskab med andre offensive folk som David Villa og Pedro Rodriguez.

Hos Paris Saint-Germain starter den engelske veteran David Beckham denne på bænken.

/ritzau/