Mestertræner er blevet fyret efter kæmpenederlag
Magnus Haglund (i midten) er færdig som cheftræner for Elfsborg. Foto: /ritzau/AP/Fernando Bustamante/arkiv
/ritzau/AP/Fernando Bustamante/arkiv
Magnus Haglund, der førte Elfsborg til det svenske mesterskab i 2006, er blevet afskediget i klubben.
De danske fodboldspillere Kevin Stuhr Ellegaard og Anders Randrup skal have ny cheftræner i deres klub, Elfsborg.
Den svenske klub meddeler, at samarbejdet med cheftræner Magnus Haglund er blevet bragt til ophør med omgående virkning.
Mandag tabte Elfsborg 0-6 ude til Malmö FF i Allsvenskan, og sammenholdt med en række andre dårlige resultater endte det med at koste Magnus Haglund jobbet.
- Vi vil gerne takke Magnus for det gedigne arbejde, han har lagt i klubben, og alt det han har bidraget med gennem årene.
- Vi vil samtidig gerne ønske ham held og lykke med hans fremtidige trænerkarriere, siger Elfsborgs formand, Bosse Johansson, til klubbens hjemmeside.
Magnus Haglund blev i november 2014 hentet ind til sin anden periode som cheftræner for Elfsborg, efter at den daværende træner, Klas Ingesson, døde.
Den i dag 44-årige Magnus Haglund trænede også Elfsborg fra 2004 til 2011, og i den periode blev klubben en magtfaktor i den bedste svenske række.
Højdepunktet kom i 2006, da Elfsborg vandt mesterskabet.
I denne sæson er det gået skidt for klubben, der ligger nummer ti i Allsvenskan og kun har vundet en gang i de seneste ti ligakampe.
Elfsborg oplyser, at assistenttrænerne Nemanja Miljanovic og Jan Mian overtager ansvaret for holdet i resten af sæsonen.
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde