Mestrene ydmyget
Anna Lagerquist debuterede for NFH og blev delt topscorer med seks mål i det store nederlag til Randers. Foto: Jan Knudsen
Jan Knudsen
NFH blev udspillet på kryds og tværs af Randers HK, der hjemme i egen hule vandt 29-23 over mestrene efter 16-8 ved pausen.
Efter nogle meriterende sejre over blandt andet Team Esbjerg og Odense HC i begyndelsen af sæsonen kom NFH i den grad ned på jorden igen onsdag aften i Randers.
Her blev de danske mestre - trænet af eks-NFH coach Niels Agesen - skilt ad, så det på et tidspunkt var ved at blive decideret pinligt, da Randers kort før tid bragte sig foran med 12 mål! - 28-16.
Det lykkedes gæsterne at få pyntet på resultatet til det lidt mere spiselige 29-23, men det kan ikke skjule en bleg indsats af de blå-gule.
De to hold fulgtes ad til 8-8, hvorefter NFH fik en scoringskrise på 12 minutter, så Randers kunne gå til pausen foran med 16-8.
Det lykkedes kortvarigt for mestrene at skabe en smule spænding om udfaldet med reduceringen til 18-13, men kronjyderne svarede igen med fire scoringer uden modtræk, og så var den kamp afgjort.
Den sæsondebuterende Anna Lagerquist blev sammen med Kristina "Mulle" Kristiansen topscorer for NFH med hver seks mål.
Læs mere om kampen mod Randers i Folketidende torsdag.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned