Michael Jordan: Jeg var racist som teenager
Michael Jordan, der af mange betegnes som verdens bedste basketballspiller nogensinde, fortæller i en ny bog, at han var racist som teenager.
I bogen "Michael Jordan: The Life", siger det 51-årige basketball-ikon og nuværende ejer af NBA-holdet Charlotte Bobcats, at han som ung "var imod alle hvide mennesker".
Jordan fortæller i bogen om sin opvækst i 1970'erne i North Carolina, hvor Ku Klux Klan dengang havde en høj status.
Jordan beretter blandt andet om en episode i skolen, hvor en pige kaldte ham "nigger" (neger, red.).
- Så kastede jeg en sodavand efter hende. Jeg var virkelig en rebel. Jeg betragtede mig selv som racist hele tiden. Generelt var jeg imod alle hvide mennesker, lyder det fra den tidligere Chicago Bulls-stjerne.
Det var efter den episode, at Jordans mor opfordrede sin søn til ikke at leve sit liv opslugt af had. Det råd fulgte han.
Jordan, som vandt seks NBA-titler med Bulls, har for nylig kritiseret Los Angeles Clippers-ejer Donald Sterling, der på grund af racistiske udtalelser er blevet udelukket fra NBA, som endda forsøger at tvinge Sterling til at sælge Clippers.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned