Brøndby-stjernen Michael Krohn-Dehli har i efteråret fået sit helt store gennembrud på det danske fodboldlandshold.
Han har bidt sig fast som venstre kant og blandt andet scoret i de seneste tre landskampe.
Derfor er der god grund til at tro, at han kommer med til næste års EM og ikke bliver vraget til den endelige trup, hvilket tilfældet var forud for VM sidste år.
- Der er nok bedre chancer for at komme med end sidst. Når man har scoret i tre landskampe i træk, så kan man kun være tilfreds, konstaterer Michael Krohn-Dehli.
Det er blevet til vigtige mål mod Cypern og Portugal i EM-kvalifikationen, mens han i fredagens venskabskamp i Parken også scorede i 2-0-sejren over Sverige.
Michael Krohn-Dehli er stolt over at have bevist sig selv over for landstræner Morten Olsen, som skuffede Brøndby-spilleren meget sidste maj, hvor den endelige VM-trup blev udtaget.
- Det var en kæmpe skuffelse, men man kan ikke bare sætte sig derhjemme og stoppe med at spille fodbold. Det gav mig et ekstra drive til at vise, at jeg var god nok, forklarer Michael Krohn-Dehli.
Sammenlagt er det blevet til 17 landskampe og fire mål for Danmark.
Den statistik kan blive endnu bedre tirsdag aften, hvor Danmark møder Finland i en venskabskamp, som spilles i Esbjerg.
/ritzau/
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker