Positionen som venstre back går nærmest på omgang fra kamp til kamp. Onsdag bliver det AGF-spilleren Michael Lumb, som får chancen fra start i venskabskampen mod USA, og han glæder sig til at vise sig frem i rødt og hvidt for første gang på A-landsholdet. Og så endda på sin normale hjemmebane i Århus.
- Jeg glæder mig utrolig meget til at spille på Århus Stadion foran en masse mennesker. Det bliver en speciel oplevelse at få debut her, siger Michael Lumb.
Lørdag gjorde FC Midtjyllands venstre back Leon Jessen det overraskende godt i sin debut i 0-0-kampen mod Sydkorea, og Lumb håber, han kan gøre det lige så godt.
- Jeg skal gøre de samme ting, som jeg plejer at gøre for AGF. Jeg skal gøre det godt defensivt og støde med frem ad banen, når muligheden byder sig. Der er vel en grund til, at jeg er blevet udtaget, så det skal jeg gå ind og bevise, at jeg kan leve op til, siger Michael Lumb.
Landstræner Morten Olsen har brugt et hav af spillere på pladsen som venstre back uden at finde frem til en permanent løsning.
- Det er da et problem, fordi jeg vil da hellere spille med Niclas Jensen eller Jan Heintze i en lang årrække. Det er da mere betryggende at spille fast med den samme spiller. Men lad os lige give de her spillere tid til at udvikle sig. Så kan det være en af dem lige pludselig overrasker, og der er stadig et halvt år til VM, siger Morten Olsen.
/ritzau/
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker