Der var både selvtillid og penge at hente, da Michael Maze onsdag vandt bordtennisturneringen Super Cup i Rusland.
Danskeren, der spillede sin første individuelle turnering siden en knæoperation tidligere på efteråret, vandt samtlige fem kampe i turneringen og tog derfor både førstepladsen og den dertilhørende check på 50.000 dollar (cirka 278.000 kroner).
- Jeg er så glad. Det havde jeg ikke turdet håbe på, siger Michael Maze i en pressemeddelelse.
- Jeg har spillet fem hårde kampe i de sidste to dage, og mit knæ er stadig okay, siger han.
Maze besejrede i finalen verdensranglistens nummer 10, Dimitrij Ovtcharov fra Tyskland, som ellers førte 2-0 i sæt, inden Maze kom i gang og vandt de sidste fire sæt og dermed også finalen.
Sportschef i Dansk Bordtennis Union, Peter Sartz, er imponeret over Michael Mazes sejr.
- Det var en fantastisk sejr. Det viser fantastisk mental styrke at vinde så mange kampe og vinde så mange af de tætte sæt. Det er imponerende, at Maze kunne vinde denne turnering, siger Peter Sartz.
- Holder helbredet, ser der rigtigt godt ud, siger han.
Michael Maze deltog lige efter sin knæoperation i Danmarks oprykningskampe til EM, men en Maze for halv kraft var ikke nok til at sikre oprykningen.
Maze vandt dog den ene kamp, han spillede for Danmark.
/ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned