Michael Owen tipper Argentina til at vinde VM
Argentina vinder det kommende fodbold-VM i Brasilien.
Det er tippet fra den tidligere engelske landsholdsangriber Michael Owen. I forbindelse med et velgørenhedsarrangement i Hongkong siger han:
- Argentina har en række fantastiske spillere i Angel Di Maria, Lionel Messi, Gonzalo Higuain og Sergio Agüero, altså en masse topklasse spillere, siger Owen, som scorede 40 mål i 89 landskampe.
- Jeg ved, at Brasilien er naboen, men jeg vil mene, at Argentina stort set spiller i vante omgivelser, og jeg tror, at det er Messis tid til at skinne igennem på den store scene.
- Nogle mennesker ville argumentere for, at du ikke kan betragtes som den bedste spiller nogensinde, medmindre du vinder VM, men jeg er sikker på, at han gerne selv vil spille rigtig godt.
- Han er helt sikkert en af de bedste, enten den bedste eller næstbedste spiller i verden i øjeblikket, siger Owen.
Englænderen blev især kendt på den store verdensscene, da han som 18-årig ved VM i 1998 scorede et fantastisk solomål mod netop Argentina.
VM begynder torsdag med kampen mellem Brasilien og Kroatien.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker