Michael Rasmussen er skuffet over nedsat straf
Ekscykelrytter Michael Rasmussen er glad for, at Danmarks Idrætsforbund (DIF) har reduceret hans karantæne for doping fra otte til to år.
Men Michael Rasmussen selv er ikke helt tilfreds med afgørelsen.
- Jeg er glad for, at dopingnævnet har valgt at følge dopingudvalgets henstilling om en nedsættelse af straffen, siger Michael Rasmussen til tv2.dk.
- Jeg er omvendt lidt skuffet over, at de ikke har valgt at følge henstillingen om, at straffen skulle gælde fra 23. september 2012, hvor jeg kørte mit sidste cykelløb. Det betyder, at jeg får lagt yderligere fem måneder oven i karantæneperioden.
- Nu løber karantænen i stedet fra 8. februar 2013 til 7. februar 2015. I modsatte tilfælde var karantænen faktisk udløbet allerede om et år, da det er et år siden, jeg kørte mit sidste cykelløb, siger han.
Karantænelængden er blevet reduceret som følge af Michael Rasmussens samarbejde med antidopingmyndighederne.
- Jeg havde forventet, at dopingnævnet havde overholdt den kontrakt, der ligger mellem mig og dopingudvalget og Wada og Usada (det internationale antidopingagentur og det amerikanske antidopingagentur, red.).
- Nu vil der gå yderligere fem måneder, inden jeg eventuelt kan have med sportslige aktiviteter at gøre hos Christina Watches-Onfone. Og det var selvfølgelig ikke det, jeg havde sat næsen op efter, siger Michael Rasmussen.
Straffen betyder, at Michael Rasmussen ikke kan være ansat som sportsdirektør for cykelholdet Christina Watches i den kommende periode.
Sagen er Michael Rasmussens anden dopingsag, da han tidligere er blevet idømt to års karantæne for at have overtrådt reglerne om whereabouts og snyd eller forsøg på snyd med dele af dopingkontrollen.
/ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned