Det internationale håndboldforbund (IHF) har torsdag kåret danskeren som verdens bedste håndboldspiller i 2011.
Hansen er valgt af fans, mediefolk og en gruppe af forbundets egne eksperter.
AG København-spilleren fik 31 procent af stemmerne og er dermed et pænt skridt foran den tjekkiske THW Kiel-skytte Filip Jicha, der på andenpladsen har opnået 21 procent.
På de næste pladser finder man tre franskmænd: Nikola Karabatic, Luc Abalo og Thierry Omeyer.
Det er første gang nogensinde, en dansk herrespiller modtager hæderen som verdens bedste.
I 1997 blev Anja Andersen kåret som den bedste damespiller. Det var indtil Hansens udnævnelse eneste gang en dansker har fået den hæder.
Mikkel Hansen var en afgørende figur, da det danske landshold i januar sikrede sig EM-guldet i Serbien.
I finalen mod værtsnationen scorede venstrebacken ni af de 21 danske mål, og hans præstationer i hele turneringen bragte ham på det officielle all star-hold ved EM.
Hansen afløser Filip Jicha, der blev kåret som verdens bedste spiller sidste år.
Hos kvinderne løb norske Heidi Løke med titlen. Hvor Mikkel Hansen er den første danske herrespiller, der har opnået hæderen, er de norske kvinder mere vant til at tilhøre den absolutte verdenstop.
Det er således tredje gang på fem år og femte gang i alt, at en norsk kvinde bliver udnævnt til verdens bedste.
Kåringen har fundet sted siden 1988.
/ritzau/
Seneste artikler
Forbund advarer om alvorlige SFO-besparelser
- Der er sprængstof i den sag her
Langholt-lukning: Det gør Lolland Kommune nu
Spærring af bro forlænget med en måned: Her er årsagen
Det, han så som dreng, fulgte ham resten af livet
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker