Mikkel Hansen sidder på tribunen mod Grækenland
Mikkel Hansen blev sparet til træning fredag. Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
En fingerskade holder Mikkel Hansen fra at spille, når Grækenland venter i den anden EM-kamp lørdag.
Mikkel Hansen kommer slet ikke i kamp, når Danmarks håndboldherrer lørdag aften møder Grækenland ved EM i Tyskland.
Den danske stjerne kom galt afsted med sin finger i premieren mod Tjekkiet, og derfor tager han plads på tribunen mod grækerne.
Det fortæller landsholdets assistenttræner, Henrik Kronborg, før lørdagens opgør i München.
Der er dog ingen grund til stor bekymring hos de danske håndboldfans. Mikkel Hansen er ikke langt fra at være spilleklar.
- Han har noget tape på og en skinne, og det går fint. Han er klar til at spille mod Portugal, siger Henrik Kronborg før lørdagens opgør.
Mikkel Hansen er ikke den eneste oversidder til lørdagens opgør. Også Hans Lindberg og Mads Mensah sidder over.
Danmark er kæmpe favorit mod grækerne, når opgøret bliver fløjtet i gang klokken 20.30.
/ritzau/
Seneste artikler
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker