Landsholdsstjernen Mikkel Hansen var endnu engang den helt store oplevelse, da AG København slog ungarske Pick Szeged med 36-24 i Champions League.
Han er ikke meget for at rose sin egen præstation, men glæder sig over en samlet holdindsats efter en turbulent uge, hvor trænerne Klavs Bruun Jørgensen og Søren Herskind forlod klubben.
- Vi har en drøm om at komme langt i Champions League, og det gør vi ikke ved at slå op i banen på grund af det her.
- Vi er ligesom nødt til at se ud over det og lade være med at tænke på det. Det synes jeg, vi har gjort indtil videre, fortæller Mikkel Hansen, som blev topscorer med 10 mål i kampen.
AG København har maksimumpoint i efter de to første kampe i Europa.
- Det var selvfølgelig vigtigt for os at vinde så stort og ligesom komme med et statement om, at næste gang, vi møder Pick Szeged, kommer vi også til at smadre dem, siger Mikkel Hansen, som roser hele holdet for stor fight.
- Man kan se det bare ved at kigge på Joachim Boldsen, som smider sig efter bolden.
- Vi fighter en lille smule mere, mens mod vi mod Sønderjyske havde nogle gange, hvor vi bare stille og roligt ville tage bolden, siger Mikkel Hansen med henvisning til onsdagens ligakamp, hvor det skuffende blev til uafgjort.
Venstrebacken er glad for, at holdet har en rutineret akse med spillere som Joachim Boldsen og Lars Jørgensen.
- Folk har måske været i sådan en situation før og kender til, at træneren går sin vej. Det er selvfølgelig en mærkelig følelse, men når man har prøvet det før, ved man, hvordan man skal reagere, lyder det fra Mikkel Hansen.
/ritzau/
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde