Mikkel Kessler raser efter nederlag

Mikkel Kessler anerkender, at Andre Ward var den bedste bokser på dagen, da amerikaneren natten til søndag dansk tid tog WBA-bæltet fra danskeren med en sejr i 11. omgang. Men Kessler raser samtidig over, at Andre Ward fik lov til både at nikke skaller og bruge albuer under kampen i Oracle Arena i Oakland.

- Han var den bedste mand i aften, men jeg ville gerne have haft kampen til at fortsætte et minut endnu. Jeg kunne have fortsat, for min skade var ikke så slem. Ward brugte mange albuer og nikkede skaller, men fik ingen advarsel af kamplederen, siger Mikkel Kessler.

Danskeren blev stoppet af stævnelægen i 11. omgang, efter at Andre Ward ramte ham med højrehånden, da amerikaneren førte klart på point.

Efterfølgende var Kessler også vred over behandlingen fra den californiske dommer Jack Reiss under kampen. I ottende omgang pådrog danskeren sig en flænge, da Andre Ward ramte ham med en skalle.

- Kamplederen stoppede det ikke, når Ward holdt mig. Ward kom ind med en skalle, da han vidste, at jeg ikke bevægede mig, siger Mikkel Kessler, der håber at få endnu en chance mod den nye WBA-mester i Super Six-turneringen.

- Men hvis jeg møder Ward igen, så kan jeg ikke gå lige frem, som jeg gjorde i aften. Så skal jeg ud til siderne og bokse ham, siger den skuffede dansker.

/ritzau/

Bokseren Mikkel Kessler er rasende over, at Andre Ward fik lov til at holde og nikke skaller, men danskeren anerkender alligevel nederlaget i VM-kampen.

Offentliggjort Sidst opdateret