Milan-bøddel: Vi skal ikke blive for selvsikre
AC Milan tabte onsdag aften med 0-1 hjemme til Atlético Madrid på et mål af angriberen Diego Costa.
Trods det gode udgangspunkt i 1/8-finalen i Champions League advarer Diego Costa om at undervurdere Milan i returopgøret.
For Milan kunne nemt være kommet foran i kampen på San Siro i Milano med blandt andet to stolpeskud samt en solid præstation af Atlético Madrid-målmand Thibaut Courtois.
- Det var en meget vanskelig kamp mod et stort hold. Men vi var bedst i det afgørende øjeblik. Og Courtois er en af de bedste keepere i verden. Med en keeper som ham, føler vi os trygge, siger Diego Costa.
Returmødet hjemme i Madrid spilles den 11. marts, og Atlético Madrid har ikke tabt en eneste kamp i den spanske Primera Division i denne sæson.
- Vi ved, at det ikke er overstået endnu. Vi har et godt resultat, men Milan er et godt hold, og alt kan ske. Vi skal ikke blive for selvsikre, mener Diego Costa.
Kampen var Clarence Seedorfs første i Champions League som Milan-træner. Han har styret holdet siden midten af januar.
I sin aktive karriere som spiller har Clarence Seedorf vundet Champions League med både Ajax, Milan og Real Madrid.
/ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned