Mo Farah må nøjes med VM-sølv før skifte til maraton
Det britiske løbefænomen Mo Farah formåede ikke at vinde 5000-meter for fjerde VM i træk.
Mo Farah formåede lørdag aften ikke at hente sin anden guldmedalje ved VM i atletik i London.
Den britiske løbestjerne, der fremover vil koncentrere sig om at løbe maraton, måtte nøjes med sølv på 5000-meter på det olympiske stadion i London.
Mo Farah virkede ellers i fuld kontrol før sidste omgang, selv om australieren Patrick Tiernan en overgang løb solo i front og havde et pænt stort forspring.
Men på den afsluttende omgang kom Mo Farah i duel mod tre etiopiske løbere, og Muktar Edris fra Etiopien sejrede i tiden 13 minutter og 32,79 sekunder.
Mo Farah sluttede som nummer to i 13 minutter og 33,22 sekunder, mens Paul Kipkemoi Chelimo fra USA blev nummer tre i 13 minutter og 33,30 sekunder.
Mo Farah vandt tidligere ved årets VM guld på 10.000-meter.
Siden VM i 2011 har den 34-årige brite været næsten altdominerende på de to distancer.
I VM-regi har han vundet tre guldmedaljer og en sølvmedalje på 5000-meter siden 2011, mens han tre gange i samme tidsrum har vundet VM-guld på 10.000-meter.
Kun i 2011 kiksede Mo Farah, da han måtte nøjes med sølv på 10.000-meter ved VM i Daegu.
Også ved OL har Mo Farah været suveræn på begge distancer med guld på både 5000-meter og 10.000-meter i London i 2012 og i Rio sidste år.
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde