Inden søndagens Ryder Cup-matcher ville Colin Montgomerie have været fuldt tilfreds, hvis hans Europa-mandskab bare lå lige med USA inden de afgørende singler.
At europæerne sidenhen skulle gå hen at vinde dagen med 5,5-0,5 og bringe sig i spidsen med 9,5-6,5, havde kaptajnen på ingen måde regnet med.
- Det er vel 20 år siden, at jeg debuterede ved Ryder Cup, og jeg mener helt ærligt, at det her har været en af de bedste dage, vi har haft for europæisk golf. At vende en kamp, hvor man er to point nede, til en føring på tre point er utroligt. De har gjort mit job meget nemt med den måde, de spillede på, siger den 47-årige skotte.
Han roser de to debuterende Molinari-brødre for på sidste hul at klare uafgjort mod deres amerikanske modstandere, Stewart Cink og Matt Kuchar. Men han fremhæver også Lee Westwood, der indledte dagen med at sænke et 12 meter langt putt.
Selv er Westwood dog meget beskeden omkring sin indsats, selv om han med makkeren Luke Donald gav verdensetteren Tiger Woods og Steve Stricker bøllebank.
- Colin sagde, at han gerne så en af os markere sig stærkt fra dagens start og på den måde sætte tonen for dagen. Han sendte mig tidligt ud, og jeg gjorde mit bedste for at komme godt fra start, siger Westwood, der også får æren af at lægge først ud i mandagens afsluttende singler.
Her møder han igen Steve Stricker i den første af 12 matcher. Europa behøver kun vinde fem af de 12 matcher for at være sikker på sejren.
/ritzau/
Seneste artikler
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
"Alternativet var, at historien var blevet ufortalt og stadig havde befundet sig i mørket"
Christian fortsatte med at slå stikkeren, der lå forsvarsløs på jorden, mens kvinden slog ham på ryggen...
Skud, håndgranater og rockerkrig: Lokal Bandidos-boss fortæller nu den blodige historie
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker