Morten Frendrup bliver skurk i Genoas nedtur
Morten Frendrup er en vigtig figur i Genoa. (Arkivfoto). Foto: Luca Bruno/Ritzau Scanpix
Luca Bruno/Ritzau Scanpix
En strakt tå førte til, at Genoa-danskeren Morten Frendrup kom til at score AC Milans afgørende mål.
Morten Frendrup er blevet en vigtig figur i Serie A-klubben Genoa, men mandag aften blev han skurk mod AC Milan.
Den danske landsholdsbobler kom nemlig til at sende bolden i eget net efter 77 minutter, og på den måde tog AC Milan den 2-1-føring, som holdt hele vejen til slutfløjt.
Genoa kom ellers foran med 1-0 efter en times spil, da Vitinha fandt netmaskerne. Men værterne løb ind i nogle forfærdelige minutter godt et kvarter senere.
I 76. minut scorede Raphael Leao efter fornemt oplæg fra Santiago Giménez, og minuttet efter gik det galt for Morten Frendrup.
Raphael Leao sendte en flad bold ind i feltet, hvor den tidligere Brøndby-spiller i fuld firspring kom løbende og forsøgte at vinkle bolden ud af farezonen.
Men med tåen sendte han den i eget net, og så var AC Milans comeback fuldbyrdet.
Resultatet betyder, at AC Milan matematisk stadig kan nå de sjove placeringer, der giver europæisk deltagelse. Genoa ligger i ingenmandsland og kan ikke nå noget som helst.
/ritzau/
Seneste artikler
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker