Morten Olsen forstår ikke Uefa

Landstræner Morten Olsen er bestemt ikke imponeret over, at Uefas appeludvalg har valgt at opretholde den ene spilledags karantæne, som Nicklas Bendtner modtog efter at have blottet et par reklameunderbukser under en kamp ved EM-slutrunden.

Offentliggjort Sidst opdateret

Angriberen har allerede betalt en bøde på over 700.000 kroner til det europæiske fodboldforbund.

- Jeg synes, det er på sin plads at idømme en spiller en personlig bøde for en overtrædelse af Uefas kommercielle interesser, siger Morten Olsen i en pressemeddelelse og fortsætter:

- Men jeg forstår simpelthen ikke, hvorfor man også sanktionerer på det sportslige plan. Uefa er trods alt et fodboldforbund.

- Noget tyder på, at deres holdning var klar, allerede inden vi spillede mod Slovakiet, så hvorfor ikke bare afgøre sagen inden, at vi udtog Nicklas til den kamp i forventningen om, at der var en chance for, at de ville frafalde den sportslige sanktion, siger han.

Nicklas Bendtner spiller for tiden ikke fodboldkampe for sin arbejdsgiver Arsenal, fordi han er på jagt efter en ny klub. Og derfor var han hæmmet i landsholdssammenhæng, selv hvis han og Dansk Boldspil-Union havde vundet appelsagen mod Uefa.

- Principielt er jeg dybt uenig i kendelsen, men reelt set får den nok ikke den store betydning. Nicklas spiller jo slet ikke i øjeblikket, og dermed er han endnu længere væk fra den form, der normalt gør ham til en klar styrkelse af holdet.

- Vi spiller mod Tjekkiet om mindre end to uger, og der er ingen chance for, at han kan nå op i gear på så kort tid, siger Morten Olsen.

Landstræneren udtager truppen til VM-kvalifikationskampen mod Tjekkiet i morgen tirsdag ved middagstid.

/ritzau/