Senest til sommer, når EM i Polen og Ukraine er overstået, har Danmark en ny landstræner.
Morten Olsen stopper på posten, som han har siddet tungt på siden debuten i 2000 i en kamp mod Færøerne. Men inden sit farvel til landsholdet, så mener Olsen, at der er en række områder, som hans afløser skal være i stand til at kunne løfte.
- Tiden er forbi, hvor du bare udtager et landshold og går ud og spiller fodboldkampe. Du skal kunne coache, du skal kunne træne, og du skal være overbevisende i din måde at træne på, siger Morten Olsen.
Han mener især, at den øgede tid på træningsbanen stiller store krav til en landstræners evne som både taktiker og mandskabsplejer.
- Vi har mange gange mange træninger, og det er der, du skal finde frem til dit hold og måden at spille fodbold på. Det skal være noget, der kan inspirere og motivere spillerne, lyder det fra Olsen.
I forhold til kampprogrammet, som ikke just er spækket på et landshold, så er det ifølge Morten Olsen især vigtigt, at Danmarks næste landstræner er i stand til at se, hvilke spillere, der passer sammen.
- Du har til gengæld ikke så mange kampe, og du har ikke spillerne i hverdagen. Du kan i den grad kun gøre spillerne bedre ved at sætte nogle sammen, der kan gøre hinanden bedre og så spille noget fodbold, spillerne kan lide, siger Morten Olsen.
Generalsekretær i Dansk Boldspil-Union (DBU), Jim Stjerne Hansen, beslutter enerådigt, hvem Danmarks næste landstræner skal være. Han regner med at have truffet sin beslutning til oktober eller november.
/ritzau/
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker