De to målmænd fra henholdsvis FC Midtjylland og FC Nordsjælland imponerede landstræneren meget under ligalandsholdets tur til Thailand i sidste måned.
- Vi har med denne tur til Thailand fået to nye navne i spil til EM-truppen, ingen tvivl om det, siger Morten Olsen til Tipsbladet.
- De har begge spillet sig fornemt frem på ranglisten over målmænd, der kandiderer til pladsen som tredjemålmand til EM, vurderer landstræneren.
Stokes Thomas Sørensen og Manchester United-målmanden Anders Lindegaard er Morten Olsens to sikre kort til EM-slutrunden i Polen og Ukraine.
Evian-målmanden Stephan Andersen og OB's Jesper Christiansen har hidtil været de næste i rækken, ligesom Kasper Schmeichel fra Leicester ifølge Tipsbladet kan tænkes at blive EM-aktuel.
De risikerer dog at blive overhalet af Jonas Lössl og Jesper Hansen.
- Vi har vel fire-fem målmænd i spil til den sidste målmandsplads ved EM nu, og de to her skal simpelthen tro på deres egen chance og spille for det i foråret.
- De har bekræftet de ting, som vi forventede, og så har de faktisk gjort det endnu bedre, end vi håbede, så de er bestemt i spil nu, fastslår Morten Olsen.
/ritzau/
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde