Morten Olsen spår chancer til FC København

Den seneste tids ustabilitet på det engelske mesterhold er en god påmindelse om, at Chelsea ikke er en uovervindelig modstander for FC København i 1/8-finalerne i Champions League, minde landstræner Morten Olsen om.

- I moderne fodbold er der chancer. Det er der altid. Det handler om holdets egen form. Det samme glæder Chelsea, som på det seneste har haft svært ved at finde formen. Det er ærgerligt, at FCK ikke skal møde Chelsea nu, siger landstræner Morten Olsen.

Helt grundlæggende mener den danske landstræner dog, at Chelsea var en af de sværeste modstandere, som FCK kunne få ved lodtrækningen.

- Det siger sig selv, at det er et af de hold, der kan vinde Champions League, siger Morten Olsen.

Han lægger vægt på, at netop kamptidspunktet i slutningen af FCK's vinterpause kan få betydning for udfaldet.

- FCK's ulempe er, at de ikke er midt i turneringen. Men sådan er det, og sådan er det med de fleste andre lande, siger han.

Morten Olsen stod selv i en lignende situation for 20 år siden, da Brøndby skulle møde Torpedo Moskva efter vinterpausen.

- I den situation handler det om at finde en fysisk god form og håbe på, at du ikke får skader, så du kan finde frem til de automatismer, som FCK har været gode til at finde i efteråret, siger landstræneren.

Den første kamp skal spilles den 22. februar i København. På det tidspunkt er Superligaen ikke i gang. Det er den til gengæld, når der den 16. marts er returopgør i London.

/ritzau/

Landstræner Morten Olsen ser muligheder mod FCK's umulige Champions League-modstander Chelsea.

Offentliggjort Sidst opdateret