Morten Olsens har taget arbejdstøjet på

Morten Olsen trak allerede dagen efter VM-lodtrækningen i arbejdstøjet. Der er godt nok syv måneder til, at Danmark skal i ilden ved VM i Sydafrika, men den danske fodboldlandstræner vil ikke spilde tiden. Første opgave er at finde en lejr til det danske hold, og derfor tog han lørdag ud på en rundrejse i det afrikanske land.

- Vi skal spille den første kamp i 1600 meters højde, og det betyder selvfølgelig noget rent fysiologisk. Men det er ikke afgørende for, hvor vi skal have lejr, for vi skal også kunne holde ud at være der. Det skal være et herligt sted, hvor vi kan være hele mennesker i tre uger, siger Morten Olsen, der har skiftet jakkesættet ud med en par jeans, for nu skal der gang i benarbejdet.

Danmark skal spille sine tre kampe i området omkring Johannesborg, men Dansk Boldspil-Union har kig på et område, som ligger på sydkysten ved den smukke Garden Route. Her er landskabet mere rekreativt, men afstanden til Johannesborg er 400-500 kilometer.

Heller ikke, når Morten Olsen kommer hjem til Bruxelles, vil han lade sig overmande af julefreden.

- Jeg er så heldig, at jeg har en interesse, der også er mit arbejde. Jeg skal selvfølgelig tænke på andet end fodbold i juletiden, men der er en masse forberedelse, og vi skal reagere med det samme for at få det bedst muligt, siger Morten Olsen, der håber på at kunne finde en afrikansk modstander til en venskabskamp i foråret.

/ritzau/

Der er syv måneder til, at Danmark skal i gang med at spille VM. Men landstræner Morten Olsen er allerede gået i gang med forberedelserne.

Offentliggjort Sidst opdateret