Morten Olsens skyld: FCN bænker træt anfører

Foto: Jens Noergaard Larsen /Scanpix

FC Nordsjælland-træner Kasper Hjulmand bænker sin anfører, Nicolai Stokholm, i aftenens superligakamp mod AGF, fordi midtbanespilleren spillede alle 90 minutter af onsdagens testlandskamp mellem Danmark og Tyrkiet i Istanbul.

Offentliggjort Sidst opdateret

Det var ellers aftalt med landstræner Morten Olsen, at Stokholm kun skulle spille 45 minutter.

- Han spillede en hård kamp for to dage siden, og det er ikke muligt at spille allerede igen. Det er ærgerligt, at aftalen ikke blev holdt, men sådan er det.

- Jeg koncentrerer mig om dem, der spiller, for jeg synes, vi stiller med et stærkt hold, siger Kasper Hjulmand til TV2 Sport.

AGF's Casper Sloth var også med i landskampen, men blev taget ud i pausen som aftalt. Han er med i startopstillingen for AGF's værter.

FCN er i forvejen helt uden de karantæneramte backer Michael Parkhurst og Patrick Mtiliga, mens offensivspillerne Mikkel Beckmann og Andreas Laudrup ikke er med på grund af skader.

Kampen er begyndt klokken 18.30.

/ritzau/