Morten Stig: Spillerne er dårligt rådgivet

DHF-direktør Morten Stig Christensen kritiserer sin kollega i Håndbold Spiller Foreningen for at spænde ben for en løsning i håndboldkonflikten.

Det blev ikke nogen synderlig succes, da Dansk Håndbold Forbund (DHF) lod Håndbold Spiller Foreningens direktør Annelise Vidø og en revisor gennemgå forbundets regnskaber for at finde ud af, hvordan det stod til med økonomien. Formålet var at komme tættere på en løsning af lønkonflikten med landsholdet, men det er bestemt ikke tilfældet.
Håndbold Spiller Foreningen hævder, at man ikke har fået alle de tal, man bad om, og man afviser fortsat, at det skulle stå så skidt til med finanserne, som DHF giver udtryk for. Og nu svarer DHF's direktør Morten Stig Christensen igen og anklager Håndbold Spiller Foreningens repræsentanter for at have optrådt skadeligt for dansk håndbold:
- De forlod kontoret med håndtryk og tak for god behandling. Senere på dagen kommer der en pressemeddelelse med en helt uhørt retorik. Det er en utroværdig handing fra Annelise Vidøs og Håndbold Spiller Foreningens side af, og det er helt uanstændigt, siger Morten Stig Christensen.
Han mener, at konflikten muligvis ikke var nået derud, hvor den er nu, hvis spillerne selv havde været med, da tallene blev gennemgået.
- Det er ikke raketvidenskab at se, at vi har visse problemer at slås med, ligesom alle andre, der lever af sponsorer. Derfor er det også brandærgerligt, at spillerne ikke selv har været med til det her. Men det er ikke dem, jeg angriber, det er dem, der har rådgivet dem. Jeg synes, at spillerne er blevet dårligt rådgivet i den her sag. Det var meningen, at det her skulle have ført til fælles forståelse, men det er nærmest det modsatte, der er kommet ud af det, siger Morten Stig Christensen.
Han og DHF erklærer sig stadig villige til at mødes med spillerne til det planlagte forhandlingsmøde på mandag for at finde en løsning på konflikten.


/ritzau/




Offentliggjort Sidst opdateret