Mortensen er megafrustreret over EM-nedtur

Kvindelandsholdets målvogter Karin Mortensen græd i ærgrelse over Danmarks 15-16-nederlag til Rumænien og tabet af EM-bronzemedaljerne.

- Det er megafrustrerende at tænke på det, siger Karin Mortensen til TV2.

Landsholdsanføreren langer især ud efter det danske angreb, som blot klarede at score 15 mål i bronzefinalen.

- Vi kan ikke være det bekendt. Vi kan ikke score, og man kan ikke vinde en kamp, hvis man kun kan score 15 mål, siger Karin Mortensen.

- Jeg kan ikke forstå, hvorfor vi ikke kan levere bedre angrebsspil.

Den danske målvogter mener, at de danske håndboldpiger var bedre end den fjerdeplads, det blev til ved EM på hjemmebane. De viste det bare ikke i kampen mod Rumænien.

- Vi er bedre end det her. Og jeg kan simpelthen ikke forstå, at vi melder os ud af den kamp. Det er for ringe.

/ritzau/

Den danske landsholdsmålvogter Karin Mortensen er frustreret over dårligt dansk angreb og tabt EM-bronze.

Offentliggjort Sidst opdateret