Mourinho: Ronaldo er bedst i universet
Foto: Kirill Kudryavtsev /Scanpix
Kirill Kudryavtsev /Scanpix
Ordkrigen om kåringen af årets fodboldspiller i verden er gået i gang.
I sidste weekend sagde Barcelonas træner Tito Vilanova, at Lionel Messi fortjente at blive hædret for fjerde gang i træk, men det har fået kollegaen i Real Madrid, José Mourinho, op af stolen.
Portugiseren er af den overbevisning, at hans landsmand Cristiano Ronaldo skal have Fifas guldbold.
- Hvis Messi er den bedste fodboldspiller på planeten, er Ronaldo den bedste spiller i universet. Det ville være kriminelt, hvis ikke han vandt guldbolden, siger Real Madrid-træneren.
Ronaldo blev senest kåret som verdens bedste i 2008, men siden har han tre gange måttet se sin argentinske rival løbe med æren.
I år var Cristiano Ronaldo dog med til at vinde det spanske mesterskab med Real Madrid, og det må tælle med i overvejelserne, siger Mourinho.
- Hvordan kan man vinde guldbolden uden at vinde titler, uden at vinde noget vigtigt? Og kom ikke og fortæl om Intercontinental Cup eller Super Cup. Det er småting. Lad os snakke om de vigtige titler, siger Mourinho.
Han mener også, at det taler til Cristiano Ronaldos fordel, at portugiseren scorer sine mange mål fra en position som wing, mens Messi spiller mere centralt, hvor der opstår flere målchancer.
Hvem der ender med hæderen, afsløres ved et gallashow 7. januar i Zürich.
/ritzau/
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde