José Mourinho sidder i et af verdens varmeste trænersæder hos Real Madrid, men portugiseren kunne havde været i et job, hvor presset er mindst lige så stort.
Træneren afslører i et interview med den franske avis L'Equipe, at han efter nøje overvejelse sagde nej til at efterfølge den fyrede Steve McClaren, efter at England ikke havde kvalificeret sig til EM i Østrig og Schweiz i 2008.
- Jeg var timer fra det. Jeg skrev næsten under med Englands landshold. Men i sidste øjeblik begyndte jeg at tænke, at jeg ville komme til at træne et landshold, hvor der er en kamp om måneden, og resten af tiden ville jeg komme til at se kampe eller sidde på mit kontor, siger José Mourinho.
- Og så skulle jeg vente til om sommeren for at deltage i et EM eller VM. Nej, det var ikke noget for mig. Så i sidste øjeblik trak jeg mig ud og foretrak at vente på det rigtige tilbud fra en klub, siger portugiseren.
José Mourinho valgte i 2008 at tiltræde hos Inter, som han gjorde til italiensk mester to år i træk, ligesom klubben vandt Champions League og den italienske pokalturnering sidste år.
Sidste sommer tiltrådte han hos Real Madrid.
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde