Mourinho var flyvende efter storsejr i Champions League
Den pressede Chelsea-manager tog kækt imod pressen efter sit holds tiltrængte storsejr.
Chelsea-manager José Mourinho var i godt humør efter Chelseas storsejr på udebane mod Maccabi Tel Aviv i Champions League. Chelsea vandt kampen 4-0.
- Er der nogen, der har en lommeregner? Hvad skal vi gøre for at kvalificere os til ottendedelsfinalerne?
Sådan spurgte Chelsea-manageren de fremmødte journalister på pressemødet efter kampen. Det skriver nyhedsbureauet AFP.
- Jeg ved, at hvis vi vinder, bliver vi nummer et. Spiller vi uafgjort, bliver vi nummer to, og taber vi, bliver vi nummer tre, fortsatte den portugisiske manager.
Sejren til Chelsea mod et sløjt Maccabi Tel Aviv-mandskab betyder, at Chelsea har samme antal point som Mourinhos tidligere klub Porto. To point bagved ligger Dynamo Kiev.
Efter en mildest talt elendig sæsonstart har Mourinho været under pres i Chelsea, der befinder sig på en uhørt plads som nummer 15 i Premier League.
Manageren måtte dog også svare på spørgsmål om sin fremtid efter ugers spekulation om en nærtstående fyring.
- Min fremtid? Jeg vil gerne blive i klubben, og klubben vil gerne have mig til at blive, sagde han.
Mourinho blev også tvunget til at svare på spørgsmål om, hvorvidt han og den spanske angriber Diego Costa har personlige problemer.
De to blev set i højlydt skænderi i spillertunnellen i pausen af tirsdagens kamp.
- Jeg reagerede, det gjorde han også. I pausen i omklædningsrummet var der lidt kyssen og lidt krammeri. Intet problem, sagde Mourinho kækt.
Mourinho blev desuden spurgt om den israelske angriber Eran Zahavi, der er blevet kædet sammen med et skifte til Premier League.
- Han er meget intelligent i sine bevægelser. Han kan ikke spille i Chelsea, men helt sikkert i England, sagde Mourinho.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned