Mourinho vil til England efter Real Madrid

José Mourinho kommer tilbage til den engelske Premier League. Stjernetræneren slår i et interview med avisen Sun fast, at han vil tilbage til engelsk fodbold, når han engang stopper i Real Madrid.

- Jeg savner England, og mit næste job bliver i England. Der er stadig arbejde at gøre der for mig. Og jeg tror også, at England ønsker mig tilbage, ikke sandt? siger Mourinho til avisen.

Han beskriver tiden i Chelsea som den bedste i sin karriere - både professionelt og personligt. Familien fik mange venner i England, som Mourinho stadig har kontakt med.

- Der er stadig nogle få sejre i England, jeg godt vil gentage, så jeg vil tale med min agent om at få et projekt for min karriere.

Han har stadig tre sæsoner tilbage i Real Madrid, og han nævner ikke noget om, at han er på vej til at smutte fra den spanske storklub før tid.

- Det er den største klub i verden, men også den sværeste klub i verden. De kom til mig for tredje gang, og jeg kunne ikke sige nej til dem for tredje gang. Jeg måtte tage dertil, siger han om situationen, da han skrev under med Madrid sidste forår.

- Men det er ikke England. England er noget specielt. Folk i Italien, Spanien og Portugal spørger mig, hvorfor jeg elsker England så meget, og jeg kan ikke forklare det. Det gør jeg bare. Jeg ønsker at være glad i mit job, siger han.

Mourinho får et gensyn med England og London, når Real Madrid i kvartfinalerne i Champions League møder Tottenham.

/ritzau/

Når jobbet i Real Madrid er klaret, vender Jose Mourinho tilbage til engelsk fodbold.

Offentliggjort Sidst opdateret