Moyes: Vi havde chancer nok til at vinde
David Moyes rejser hjem fra San Sebastian og Champions League-opgøret mod Real Sociedad med en ærgerlig smag i munden.
Manchester United-manageren så sit hold til spille sig til en del åbne chancer mod spanierne, men træfsikkerheden var i bund, og derfor endte det blot 0-0.
- Vi skulle have vundet, vi havde chancer nok. Vi havde styr på kampen og var ovenpå i det meste af kampen, siger Moyes ifølge uefa.com.
Moyes ærgrer sig over, at United ikke fik udnyttet chancen til at trække afgørende fra i gruppen, hvor tre hold fortsat har førstepladsen indenfor rækkevidde.
- Vi havde en god mulighed for at trække fra i gruppen her til aften med tre point, og det skulle vi have gjort.
- Man skal udnytte chancerne, når de er der. Men vi er stadig i en god position, siger manageren.
Ud over et brændt straffespark af Robin van Persie måtte Manchester United også indkassere et rødt kort mod slutningen af kampen, da Marouane Fellaini fik sit andet gule kort og måtte forlade banen før tid.
/ritzau/
Seneste artikler
Inger fik revet tæppet væk under sig: Så tog hun en beslutning, der ændrede alt
Politiet efterlyser vidner efter vild nat
Vild nat: Så voldsomme var brandene
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker