For godt to år siden fik Anders Nielsen nemlig konstateret en hjertefejl, der betyder, at han hvert halve år skal have tjekket sit hjerte.
- Jeg sad og så kampen, og jeg vil ikke lægge skjul på, at jeg ikke kan lide at se på det, siger Anders Nielsen.
- Som regel skruer jeg væk, når spillere falder om ligesom Muamba.
- Det gjorde jeg ikke før i tiden. Dengang tænkte jeg mere; hvad fanden er det, der er sket? I dag kan jeg ikke lide at se på det, fortæller HB Køge-backen.
Anders Nielsen synes, at det sker lidt for ofte, at spillere på eliteniveau falder om midt på banen med hjerteproblemer.
- Det påvirker mig, hver gang sådan noget sker, når jeg selv har sådan en sygdom, siger han.
Anders Nielsen er født med et hjerte, der er for stort, mens hjerteklapperne ikke fungerer optimalt.
Det halvårlige tjek på hospitalet i Skejby betyder, at han føler sig helt sikker på, at der ikke kan ske ham noget, når han giver sig fuldt ud for HB Køge i Superligaen.
23-årige Fabrice Muamba er fortsat indlagt på hospitalet i London, og hans tilstand betegnes som kritisk, men stabil.
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde