Nadal får tidligere verdensetter som ny træner
Rafael Nadal får næste år den tidligere French Open-vinder Carlos Moya som hovedtræner. Foto: AP/Kin Cheung
AP/Kin Cheung
Rafael Nadal er i hele karrieren blevet trænet af sin onkel, men samarbejdet stopper ved årets udgang.
Tennisstjernen Rafael Nadal skal have ny træner ved udgangen af denne sæson.
Den 14-foldige grandslam-vinder er i hele sin karriere blevet trænet af sin onkel Toni Nadal, men det samarbejde stopper til nytår, når Toni Nadal overgår til et chefjob på nevøens tennisakademi på Mallorca.
- Jeg har rejst verden rundt, og nogle gange kan det være hårdt at rejse i min alder, siger 55-årige Toni Nadal til nyhedsbureauet AFP.
Rafael Nadal får i stedet den tidligere verdensetter Carlos Moya som hovedtræner.
Moya, der vandt French Open i 1998, trådte ind i Nadals trænerteam i december sidste år og får sammen med Francisco Roig ansvaret for træningen af Nadal fra den kommende sæson.
- Starten af året har været rigtig god, og inkorporeringen af Carlos har været en stor succes. Rafael er i gode hænder med Francisco og Carlos, siger Toni Nadal.
Under sin onkels ledelse har Rafael Nadal vundet French Open ni gange foruden to Wimbledon-titler, to US Open-titler og en enkelt triumf i Australian Open.
Senest nåede han finalen i Australian Open i slutningen af januar.
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde