Nadal vinder turnering i Mexico og er fortsat ubesejret i år
Rafael Nadal har endnu ikke prøvet at tabe i 2022. Her server han i finalen i Mexican Open mod briten Cameron Norrie, som den spanske veteran vandt i to sæt. Foto: Eduardo Verdugo/Ritzau Scanpix
Eduardo Verdugo/Ritzau Scanpix
Den spanske tennisstjerne Rafael Nadal vinder for fjerde gang ATP-turnering i Acapulco.
Den spanske tennisspiller Rafael Nadal fortsætter sin perfekte sæsonstart ved at vinde Mexican Open.
Finalen mod Cameron Norrie fra Storbritannien, der er nummer 12 på verdensranglisten, endte med en sejr på 6-4, 6-4 til den spanske veteran, der er rangeret som nummer fem.
ATP-turneringen fandt sted i den mexicanske turistby Acapulco. Det er fjerde gang, at Nadal snupper trofæet. Han vandt første gang i 2005 og triumferede også i 2013 og 2020.
Det er Nadals tredje turneringssejr i år.
Kampen i Mexico, der sluttede tidligt søndag morgen dansk tid, varede en time og 54 minutter. De to finalister har nu mødt hinanden fire gange. Alle gange med Nadal som vinder.
På sin vej til finalen besejrede Nadal blandt andre russeren Daniil Medvedev, som også måtte bide i det sure æble i finalen mod Nadal i Australian Open - sæsonens første grand slam-turnering.
Det bragte Nadal op på 21 triumfer i sportens største turneringer, hvilket er én mere, end rivalerne Roger Federer og Novak Djokovic har vundet.
Nadal har med sejren i Mexico vundet 15 kampe på stribe i 2022. Det er hans bedste sæsonstart nogensinde. I 2021 gik han glip af en stor del af sæsonen på grund af en fodskade.
Seneste artikler
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Grønt initiativ åbner i dag
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker