Næste års Giro d'Italia får tre enkeltstarter
Det store italienske etapeløb får ikke færre end tre enkeltstarter på i alt rundt regnet 70 kilometer.
Cykelryttere, som skal køre næste års Giro d'Italia, er nødt til at bruge noget af vinteren på at træne på deres enkeltstartscykler.
I 2016 vil den tre uger lange italienske rundtur nemlig have tre enkeltstarter på i alt omtrent 70 kilometer.
Det oplyser cykelløbets direktør Mauro Vegni til Cyclingnews i forbindelse med præsentation af ruten til den ene enkeltstart, en 40 kilometer lang etape mellem vinmarker i Chianti.
- Vi vil i alt have tre enkeltstarter. Den første bliver i Holland og vil være omtrent 11 kilometer, siger løbsdirektøren, som tilføjer, at man i 2016 til gengæld ikke vil have en holdtidskørsel.
Det vil være første gang i 10 år, at holdløbet er væk.
- Løbets anden enkeltstart er i Chianti og den bliver spektakulær. Desuden kommer der en bjergenkeltstart på omtrent 20 kilometer, siger løbsdirektøren.
Men selv om ruten tilsyneladende kommer til at favorisere temporyttere, lover Mauro Vegni, at der vil være masser af muligheder for bjergrytterne også.
- 2015-udgaven gav en indikation af, hvordan vi ønsker, at Giro d'Italia skal udvikle sig i fremtiden. Vi er mere påpasselige i forhold til transporttider for rytterne, så vi kan hjælpe dem med at restituere.
- Vi har ingen intentioner om at lave løbet ekstremt, siger Vegni videre.
Løbsdirektøren siger i øvrigt, at han ikke forventer, at dette års vinder Alberto Contador møder op for at forvare sin sejr.
- Alberto har sagt, at dette års Giro nok var hans sidste. Alberto Contador er en mand, der holder ord, så det respekterer jeg.
Mauro Vegni regner til gengæld med, at Joaquim Rodriguez, som i øjeblikket fører Vuelta a Espana, er på startstregen, når løbet begynder i Holland 6. maj 2016.
Seneste artikler
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Sejr på jubilæumsdagen: - En del af NFC's historie
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker