Næsten VM-helt for Danmark: Jeg scorede for tidligt
Mads Mensah Larsen ærgrede sig over, at han ikke ventede 10 sekunder mere med at få udlignet til 24-24.
Det lignede en frelsende scoring fra Mads Mensah Larsen til 24-24, da der manglede lidt over 20 sekunder af VM-kvartfinalen mod Spanien.
Men spanierne fik et langt angreb mere, som blev udnyttet til sejr på 25-24, og så var den kamp pludselig slut.
Derfor ville Mads Mensah egentlig gerne have haft endnu mere is i maven, da kampen skulle afgøres.
- Jeg skulle ikke have afsluttet så hurtigt. Det er altid nemt at være bagklog, men det var for tidligt. Hvis jeg kunne gøre det om, så havde jeg ventet, siger Mads Mensah.
Til stor forundring for de danske journalister var Mads Mensah ikke tilfreds med den beslutning, han heroisk traf i de afgørende sekunder, hvor Spanien mandsopdækkede Mikkel Hansen.
- Ja, jeg scorede, men spanierne fik også god tid. Vi kunne have kørt det samme og ventet 10 sekunder. Men det er nemt at stå her nu og sige det.
- Det kunne også være, at de havde stoppet os, så vi kun havde fået et frikast. Selvfølgelig var det godt, vi fik det mål. Men havde jeg kunnet gøre et eller andet om, så ville jeg gerne have ventet 10 sekunder med den afslutning, siger Mads Mensah.
Rhein-Neckar Löwen-spilleren kom ind med stor energi i anden halvleg og scorede fire mål på seks forsøg, og han følte sig da slet heller ikke som nogen skurk. Han ærgrede sig bare over nederlaget:
- Vi lavede alle sammen fejl i den kamp. Det vigtigste er, at alle gav sig 100 procent. Og det føler jeg, at alle gjorde. Så på den måde har vi ikke noget at hænge hinanden op på.
- Jeg fik en god start på anden halvleg. Men angrebsspillet blev lidt rodet, så det blev lidt blandet, mener Mads Mensah.
Nu venter der to placeringskampe for Danmark for at få adgang til OL-kvalifikationen. Første kamp er mod Slovenien på fredag.
- Det bliver da ikke lige så sjovt som at skulle spille med om de helt store ting. Men vi skal nok gøre vores for at gøre arbejdet færdigt så godt, vi kan, siger Mads Mensah.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned