Nations League-top udvides: Danmark kan møde Tyskland
Tyskland slipper for at rykke ned i Nations League efter udvidelse i toppen. Foto: John Sibley/Ritzau Scanpix
John Sibley/Ritzau Scanpix
Tyskland undgår nedrykning, efter Uefa har valgt at udvide den øverste del af Nations League til 16 hold.
Når Europas landshold skal dyste ved Nations League næste gang, bliver det øverste lag udvidet.
Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) oplyste i Ljubljana tirsdag, at det øverste lag bliver ændret fra 12 til 16 nationer, når den næste udgave begynder i efteråret 2020.
Det skriver nyhedsbureauet AFP.
Da turneringen blev spillet første gang i efteråret 2018, vandt Danmark sin gruppe i det næstøverste lag foran Wales og Irland og rykkede derfor op i det øverste lag.
I den første udgave rykkede Tyskland, Polen, Kroatien og Island ned fra det øverste lag, da de sluttede sidst i deres respektive grupper, men nu får de fire nationer altså lov til at blive på første klasse.
Dermed kan Danmark potentielt trække Tyskland eksempelvis.
I den kommende turnering vil de 16 nationer blive inddelt i fire grupper, hvor alle mødes ude og hjemme.
Lodtrækningen til den næste udgave af Nations League finder sted i Amsterdam 3. marts næste år.
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet