I Senegal, hvor FCK's målfarlige angriber Dame N'Doye er fra, er der næsten altid varmt. Det er der til gengæld ikke i Rusland, hvor FC København onsdag spiller sin næstsidste gruppekamp i Champions League ude mod Rubin Kazan.
Det forventes, at der ved kamptidspunktet onsdag aften er omkring minus 15 grader, og det huer ikke Dame N'Doye.
- Det er også koldt i Danmark, og jeg er ved at lære at spille i den slags vejr. Men jeg kommer aldrig til at elske sne og kulde. Jeg hader det, siger senegaleseren.
Men selv om det er svært, så skal det ikke være nogen undskyldning for at underpræstere i Champions League.
- Det er hårdt for mig at spille i kulden, men jeg er nødt til at vænne mig til det. Det er en stor turnering, så det gælder for mig om at tvinge mig selv til at tilpasse mig kulden, fastslår Dame N'Doye.
FCK-angriberen, som før har leveret gode præstationer i koldt vejr, vurderer, at der er gode chancer for at snuppe en sejr, som vil sikre videre adgang i turneringen.
- Vi skal koncentrere os, gøre vores bedste og udnytte de chancer, vi får. Vi er kommet for at vinde, pointerer Dame N'Doye.
/ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet