Nederlag giver Lyngby tro på egne evner

Der er stor skuffelse i Lyngby-lejren, efter at holdet måtte rejse hjem fra Randers med en masse roser men uden point efter nederlaget på 1-2.

Lyngby var bedst i store perioder af kampen, men selv om holdet oven i købet kom foran undervejs, kunne Lyngby-spillerne efter kampen notere sæsonens andet nederlag.

- Vi kan godt tillade os at være skuffede i dag, siger forsvarsstyrmand Morten Petersen.

På forhånd havde forstadskøbenhavnerne regnet opgøret for lidt af et pejlemærke for, hvor godt de er rustet til Superligaen.

- Bortset fra de første 15-20 minutter, hvor vi var lidt under pres, havde vi virkelig god kontrol på kampen. I den første halvdel af anden halvleg sad vi jo fuldstændigt på det, og vi havde bolden chokerende meget.

-Jeg har været lidt usikker på, hvor vi stod, men kampen her viser, at vi kan være med, mener Morten Petersen.

Men selv om Lyngby også får stor ros af modstanderne efter kampen, har de ikke flere point på kontoen efter besøget i det østjyske.

- Med en ældgammel kliché kan man sige, at operationen lykkedes, men patienten døde. Jeg er vældigt tilfreds med indsatsen, men resultatet kan vi ikke bruge til så meget, siger Lyngby-forsvareren.

/ritzau/

Lyngby tabte, men spillede bedst i store dele af kampen i Randers. Den gode indsats viser, at Lyngby kan være med i Superligaen, mener forsvarsstyrmand.

Offentliggjort Sidst opdateret