Newcastle knuser Aston Villa på hjemmebane

Søndag eftermiddag var Premier League-fodbolden tilbage på St. James' Park, Newcastles hjemmebane, og her viste et sprudlende Newcastle-hold med en pragtsejr på 6-0 over Aston Villa, hvorfor holdet igen er at finde i den bedste engelske fodboldrække.

Aston Villa fik ellers chancen for at bringe sig foran i kampen, da holdet efter ni minutter fik tilkendt et straffespark. Men John Carew missede med et skud, der gik langt over Newcastle-målet.

I stedet blev det Newcastles problembarn Joey Barton, der kom først på måltavlen med et pragtfuldt langskudsmål. Og det åbnede for alvor op for Newcastles offensive angrebsspil.

Newcastles centrale midtbane, der i sidste uges nederlag på 0-3 til Manchester United slet ikke viste styrken, formåede i den grad at levere varen, og især holdets stærke venstreside viste flot og velspillet angrebsspil.

I det 31. minut bragte Kevin Nolan Newcastle på 2-0 med et hovedstødsmål, og blot tre minutter efter blev det til 3-0, da Andrew Carroll efter en forsvarsbrøler fra Aston Villas Richard Dunne kunne skyde bolden forbi Brad Friedel i Aston Villa-målet.

Og der var flere mål i netop de to Newcastle-spillere. Den 21-årige Andrew Carroll, der inden sæsonen fik tildelt Newcastle-legenden Alan Shearers 9-tal på ryggen, udbyggede i anden halvleg føringen til 4-0.

Kevin Nolan gjorde det kort før slutfløjtet til 5-0, og da Andrew Carroll i overtiden skubbede bolden ind over stregen til 6-0, blev det i den grad et ydmygende nederlag til et Aston Villa-mandskab, der havde store problemer med at få forsvarsspillet til at fungere.

Den danske offensivspiller Peter Løvenkrands tilbragte hele kampen på Newcastle-bænken. Han er så småt ved at være tilbage på fuld kraft efter en lyskenskade.

/ritzau/

Newcastle sikrede sig sæsonens første sejr, da holdet på hjemmebane med Andy Carroll og Kevin Nolan i front ydmygede Aston Villa med en storsejr på 6-0.

Offentliggjort Sidst opdateret