NFC jublede efter nederlag
Mathias Gehrt (tv) og Claus Jensen fandt det store smil frem trods det store nederlag til AC Horsens. Foto: Anders Knudsen
Anders Knudsen
1-4 nederlaget til Horsens fik ingen betydning.
NYKØBING Nykøbing FC sneg sig med i opryknings-slutspillet i 1. division på det alleryderste mandat.
Fredag aften tabte "bjørnebanden" klart 1-4 til AC Horsens, hvorefter håbet om at bevare sjettepladsen beroede på hjælp udefra. Og den kom fra både FC Fredericia og Hvidovre.
Hvidovre vandt 1-0 i Vendsyssel, mens HB Køge smed en 2-0 føring i Fredericia og kun fik uafgjort. Dermed stod Nykøbing FC og HB Køge lige pointmæssigt, men falstringerne får pladsen i det forjættede land på en målscore, der er to mål bedre en konkurrenten.
AC Horsens dominerede store dele af opgøret i Lollands Bank Park. De kom foran 2-0 i første halvleg på scoringer af Anders K. Jakobsen og Casper Tengstedt.
Magnus Jensen øgede lige efter pausen til 3-0, inden indskitede Emeka Nnamani reducerede, men i slutfasen slog Lirim Qamili sejren fast for de østjyske gæster.
Men få minutter efter dommerens sidste fløjt kunne "bjørnene" også juble, da sjettepladsen var en kendsgerning.
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker