NFC sænket af 3. divisionshold
28-09-2023 Foto: Ingrid Riis. Nykøbing FC - AGF
Ingrid Riis
Skuffende træningskamp for Bjørnene mod Holbæk.
HOLBÆK: De seneste træningskampe har været opløftende for Nykøbing FC, men lørdagens testkamp i regn, rusk og isnende kulde mod Holbæk blev en stor skuffelse.
Ikke ret meget fungerede for Nykøbing FC, der tabte med 2-1 til Holbæk, der overvintrer på næstsidstepladsen i 3. division - en række under Nykøbing FC.
På en kunstgræsbane ved Holbæk Sportsby kom værterne hurtigt i front på en kontraløb, og historien gentog sig et kvarter senere, og så stod der pludselig 2-0.
Intet fungerede for Nykøbing FC, der ikke spillede sig frem til noget som helst, der mindede om en scoring i første halvleg.
Det blev ikke stort bedre efter pausen, hvor der heller ikke kom noget ud af anstrengelserne, og i takt med at udskiftningerne gjorde deres indtog røg den sidste rytme ud af opgøret.
Det lykkedes dog unge Marcus Rasmussen at få reduceret i slutfasen, da han fik skrabet bolden over målstregen til slutfacit 2-1 til Holbæk.
Seneste artikler
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker