NFH besejrede et af topholdene

NFH's håndboldkvinder har ikke haft mange succesoplevelser i det nye år, men lørdag eftermiddag imponerede falstringerne med 21-18 sejren over Ringkøbing, der kom til Nykøbing på fjerdepladsen efter fem sejre på stribe.

Hjemmeholdet levede højt på et superforsvar, der ikke tillod vestjyderne at score på mange af de etablerede angreb. Begge målvogtere Michelle Ljungstrøm i første og Vivi Storvang anden halvleg viste også høj kvalitet.

Angrebsmæssigt var det en berigelse med Christina Jakobsen tilbage i noget, der ligner topform, og hun blev da også topscorer med syv mål efterfulgt af en træksikker fløjspiller Malene Johansen med fire mål.

NFH var foran i hele kampen, og da tampen brændte i slutfasen scorede Stine V. Pedersen på straffekast med godt et minut til bage til 20-18 og kampen var afgjort.

NFH fastholder ottendepladsen i rækken med to kampe tilbage.

Læs mere i Folketidendens sportstillæg mandag.  




Superforsvar bag 21-18 sejr over Ringkøbing i Nykøbing F. Hallen

Offentliggjort Sidst opdateret