NFH FIK KLØ i VESTJYLLAND
Amalie Wulff (gul) blev delt topscorer for NFH med seks mål, men det rakte ikke til point mod topholdet Team Esbjerg. Arkivfoto: Ingrid Riis
Ingrid Riis
Team Esbjerg var for stor en mundfuld for falstringerne. der tabte 23-30 i Blue Water Dokken.
ESBJERG: Helt som ventet fik NFH's håndboldkvinder ikke noget med hjem, da de lørdag eftermiddag var på besøg hos rækkens nummer to og Champions League-deltager Team Esbjerg.
Favoritterne vandt 30-23 efter 15-12 ved pausen.
Hjemmeholdet skruede bissen på efter pausen og øgede hele tiden føringen, så den et par minutter før tid var oppe på 30-20, inden NFH fik reduceret tre gange i den absolutte slutfase.
Henny Reistad var som vanligt Esbjergs helt store profil i kampen. Nordmanden endte som kampens topscorer med syv træffere.
Amalie Wulff og Tyra Axnér scorede hver seks mål for NFH, der uændret ligger nummer seks - to point efter både Viborg og København.
Førstnævnte møder NFH på onsdag i en nøglekamp hjemme i Spar Nord Arena.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned