NFH fik pokalrevanche mod genstridige sønderjyder

Mona Obaidli blev NFH-topscorer i sejren over Sønderjyske. Foto: Hans Kurt Frederiksen

Der var ikke kønt, men NFH kom på ret kurs igen efter pokalblamagen i torsdags.

Offentliggjort Sidst opdateret

Spændingen kunne man ikke klage over, da NFH og Sønderjyske mødtes søndag aften til kamp i Kvindeligaen. En spænding som langt størsteparten af tilskuerne i Spar Nord Boxen nok helst havde undgået.

Det var to mandskaber, der kendte hinanden særdeles godt, da de stod overfor hinanden så sent som i torsdags, hvor Sønderjyske højest overraskende vandt med 29-24 i pokalkvartfinalen og sendte NFH ud i pokalmørket.

Den oplevelse og ikke mindst kæmpe skuffelse sad helt tydeligt i NFH, der spillede en rigtig skidt første halvleg helt uden tempo og flow i angrebsspillet krydret med et hav af tekniske fejl og sløje afslutninger.

Til gengæld var Sofie Börjesson stærkt i målet, og det var med til at holde NFH inde i kampen på trods af meget skidt angrebsspil og bare ti scorede mål i første halvleg.

Sønderjyske, der kun havde 11 spillere til rådighed inklusiv to målvogtere viste også svaghedstegn, men de var klart bedre i kontradelen og kunne gå til pause foran med 11-10.

De første minutter af anden halvleg var det samme morads for NFH, der ikke kunne finde rytmen, men pludselig gik Sønderjyske en smule i stå og det udnyttede hjemmeholdet til at score fem gange i træk og komme foran med 16-13.

Sønderjyske var gået over i syv mod seksspil, som de havde stor succes med i pokalkampen i torsdags, men det var ikke med samme hitrate, og det udnyttede NFH til at komme foran med 18-14.

Men så begyndte NFH at lave mærkelig ting, som at brænde for tomt mål to gange i træk, og så inviterede de gæsterne tilbage i kampen.

Gæstfriheden ophørte dog kort efter, da først Stine Eiberg Jørgensen og dernæst Zoë Sprengers scorede til 22-17 med otte minutter tilbage.

Det var dog ikke slut, for NFH blev gæstfrie igen og forærede sønderjyderne tre mål i træk i tomt mål, så stillingen ændrede sig til 22-20 med fem minutter tilbage.

23-21 blev det også og chancen for minus en hver der for Sønderjyske, men Louise Ellebæk skød forbi fri position.

Det endte dog lykkeligt til sidst for NFH, der vandt med fire mål. Slutfacit lød på 26-22.

NFH spiller igen på onsdag på udebane mod Ikast.