NFH slog også den anden århusianske oprykker
Falstringerne vandt 27-24 over AGF på udebane.
NFH har fortsat maksimumpoint i kvindernes 1. division i håndbold. Søndag eftermiddag vandt falstringerne sæsonens anden kamp 27-24 på udebane over AGF, der førte 9-8 ved pausen.
Storspil af Line Pedersen i målet i hele kampen og et stærkt forsvar, der ændrede taktik i pausen og skiftede fra 6:0 til 5:1var med til ændre på udfaldet af opgøret, hvor værterne ti minutter inde i anden halvleg var foran 14-11.
Men med fire mål på stribe kom NFH foran 20-17 omkring ti minutter før tid, og i slutfasen kom hjemmeholdet ikke tættere på.
Stine V. Pedersen blev topscorer for NFH med syv mål (to på straffekast) efterfulgt af Tine Mikkelsen med seks mål.
NFH ligger på fjerdepladsen i 1. division som et af fire hold med maksimumpoint, heriblandt Roskilde som man møder i et topopgør i Nykøbing F. Hallen på torsdag.
Læs mere i Folketidendes sportstillæg mandag
Seneste artikler
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
"Alternativet var, at historien var blevet ufortalt og stadig havde befundet sig i mørket"
Christian fortsatte med at slå stikkeren, der lå forsvarsløs på jorden, mens kvinden slog ham på ryggen...
Skud, håndgranater og rockerkrig: Lokal Bandidos-boss fortæller nu den blodige historie
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker