NFH smed point i Ajax

Sofie Flader (th) og Nikita van der Vliet i NFH's forsvar har godt fat i Ajaxspilleren Siw Aabech.

I en dramatisk afslutning endte opgøret uden vinder

Offentliggjort Sidst opdateret

KØBENHAVN, FOLKETIDENDE NFH fik kun et enkelt point ud af anstrengelserne mod Ajax.

Uafgjort 25-25 skal NFH dog være tilfredse med som kampen formede sig, for i slutsekunderne kunne hjemmeholdet have rendt med det hele.

Ajax havde bolden i overtal med et halvt minut igen, men Lærke Nolsøe opsnappede bolden hvorefter Jakob Larsen tog timeout med femten sekunder igen.

Det lykkedes dog ikke at komme til en fornuftig afslutning, og så sluttede det hele uden den store forløsning for nogen af parterne.

NFH var voldsomt ramt på ressourcerne med Dione Housheer og Emilie Steffensen ude og et minut inde i anden halvleg måtte også Kristina "Mulle" Kristiansen forlade banen med en hofteskade.

Med kun tre bagspillere tilbage blev anden halvleg en lang omgang, men NFH førte dog 20-17 og havde muligheden for at komme foran 23-21, men Lærke Nolsøe brændte i fri position.

Ajax var foran 24-23 og 25-24 inden NFH fik udlignet til slutfacit.

Læs mere om kampen i Folketidende torsdag-.