NFH-træner kræver sejr mod bundhold i dag

Otte point efter fem spillerunder ville være et acceptabelt udlæg for hovedparten. Men ikke for Susanne Møller Andersen (også kaldet “Smøller”) træner for Nykøbing F. Håndboldklubs hold i kvindernes 1. division. Hun ærgrer sig over nederlaget til Roskilde.
- Efter at have set videoen mod Roskilde flere gange, mener jeg, at vi burde stå med 10 point, fordi vi taber på vores fejl, siger “Smøller”, som for en del år siden var en meget stærk fløj-spiller på landsholdet.

Eks-landsholdsfløjen er mægtig glad for at arbejde med de lærevillige og nemme spillere i NFH. Og hun har en klippetro på, at materialet og miljøet i NFH er til mere end 1. division. 
Underforstået: NFH har potentiale til at rykke op i Håndboldligaen. Dog næppe i denne sæson, men NFH-træneren stiler immervæk efter mindst en top-5 placering.

I eftermiddag kommer Taastrup-Ishøj på besøg i Nykøbing F. Hallen. På papiret en taknemmelig opgave eftersom det sjællandske hold blot har vundet en enkelt kamp.

Og Susanne Møller Andersen siger da også rent ud, at NFH skal vinde kampen, fordi NFH har et meget bedre hold.
- Men vi skal være klar fra start, understreger NFH-træneren, som mener, at Taastrup-Ishøjs force er et kontant forsvar, mens deres svaghed er, at de efter tilgangen af flere spillere endnu ikke er sammenspillet.

Foto: Tine Mikkelsen og NFH er favorit til at vinde den femte kamp af seks mulige, når bundholdet Taastrup-Ishøj gæster Nykøbing F. Hallen i eftermiddag.

Materialet og miljøet i NFH er til mere end 1. division.

Offentliggjort Sidst opdateret